Ako otehotnieť čo najrýchlejšie? Tu je 12 rád, niektoré vás možno prekvapia

Navštivte gynekologa

Než sa do toho pustíte, naplánujte si návštevu gynekologickej (poprípade reprodukčné) kliniky. Iste že viete, ako sa deti robia, ale táto návšteva nemusí byť vôbec od veci. Preberiete s lekárom svoju anamnézu a všetky otázky, ktoré vás ohľadom tehotenstva napadajú. Pokiaľ beriete nejaké lieky, zistíte, či ak s liečbou môžete pokračovať aj počas tehotenstva. Zároveň vám poradí, ako a kedy vysadiť antikoncepciu. Lekár vám pravdepodobne aj vykoná kompletné gynekologické vyšetrenie, urobí vám krvné testy, testy na pohlavné choroby a prípadne genetické testy. Pravdepodobne vám odporučí užívať kyselinu listovú.

Zistite, kedy máte ovuláciu

Vajíčko je po ovulácii schopné oplodnenia len 12 až 24 hodín, pokiaľ nedôjde k oplodneniu, zaniká. Spermie teda majú púhy jediný deň na to, aby s vajíčkom splynuli a došlo k oplodneniu. A to je celkom málo. Ak chcete zvýšiť šancu na počatie, musíte poznať dobu, kedy ovulujete. Väčšinou je to okolo 14. dňa vášho menštruačného cyklu (čo sa týka žien s pravidelným 28 denným cyklom, čo ale väčšina z nás nemá). Presnejšie je hovoriť, že ovulácia vypukne zhruba dva týždne pred tým, než sa objavia pravidelné menštruačné krvácanie. Toto je dobré si pamätať napríklad pre prípad, že má žena kratší cyklus – ak jej menštruácia nastane raz za 23 dni, objavuje sa ovulácia zhruba dvanásť až štrnásť dní pred tým, teda už niekedy deviaty deň cyklu. Ak si nie ste istá s výpočtom, na internete nájdete kalkulačku na výpočet plodných a neplodných dní, predáva sa aj ovulačný test, ktorý funguje rovnako ako test tehotenský.

Merajte si bazálnu teplotu

Ďalší spôsob, ako zistiť deň ovulácie, je meranie bazálnej teploty. K tomu je dobré mať špeciálne bazálny teplomer, ktorý ukazuje desatiny stupňov. Merať musíte vždy rovnaký čas po prebudení (ešte než sa pôjdete vycikať), a to v ústach, pošve alebo konečníka. Pre ovuláciu je typická zvýšená teplota (oproti stavu predtým, nie z medicínskeho hľadiska). Teplota sa teda zdvihne a zostane zvýšená do začiatku menštruačného krvácania. Všeobecne sa za plodné dni považujú 3 dni pred ovuláciou, ďalej deň, kedy dôjde k ovulácii, a 1 deň po nej. Celkom teda 5 dní.

Sex už pred ovuláciou

Zvýšte šancu, že sa partnerove spermie stretnú s vaším vajíčkom, doprajte si sex päť dní pred ovuláciou, a to každý druhý deň. Toto obdobie (šesť dní) sa niekedy tiež nazýva “úrodné okno” a končí v deň ovulácie. Ak používate ovulačný test a bude pozitívny, vzlietne na to hneď a potom ešte nasledujúce dva dni, pokiaľ je to možné. Každodenné sex síce vedie k väčšiu šancu na otehotnenie, ale ob deň stačí a niekedy je to aj lepšie – nie je to pre partnerov tak stresujúca záležitosť. Ale ak vám nerobí každodenný sex ťažkosti, len do toho. Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by častá ejakulácia znižovala mužskú plodnosť.

Na polohe nezáleží

Nedosiahla ste počas sexu orgazmu? Nestrachujte sa. Síce by to bolo určite príjemnejšie, ale na šancu na otehotnenie to vplyv nemá. Rovnako ako pozícia pri sexe. Je úplne jedno, v akej pozícii súložíte, dôležité je, aby to bolo pre vás príjemné. Žiadna sexuálna poloha šancu na počatie nezvyšuje.

Vynechajte lubrikant

Vedeli ste, že lubrikačné gély môžu byť toxické pre spermie a znižujú vašu šancu otehotnieť? Preto ich radšej vynechajte. Je to zároveň skvelá šanca, ako zvýšiť intenzitu predohry. A kto vie, možno sa váš partner niečo priučí. Ak je pre vás lubrikačný prípravok nevyhnutný, popýtajte sa po nejakej prírodnej verziu, ktorá je šetrná k spermiám (napríklad na báze minerálnych alebo kanolových olejov).

Nehrajte sa na kontrolóra spermií

Možno ste počuli o tom, že by muži mali udržiavať svoju pýchu v maximálnom pohodlí a nenosiť upnuté nohavice a tesné spodné prádlo. Neexistujú však žiadne dôkazy o tom, že by muži, ktorí dávajú prednosť slipom pred boxerkami mali horšiu kvalitu spermií. Takže svojmu milému nechajte nosiť to, čo je mu pohodlné. Čas strávený v saune alebo v horúcej pare (zvlášť tej moderné) by kvalitu spermií tiež nemal ovplyvniť.

Dajte zbohom fajčeniu

Existujú desiatky dôvodov, prečo prestať fajčiť. Ak vy alebo váš partner fajčíte, teraz máte ten pravý dôvod s tým skoncovať. Fajčenie totiž môže byť príčinou vášho neúspechu otehotnieť (a dokonca aj neplodnosti vašich detí). Prakticky všetky vedecké štúdie o fajčení a plodnosti tvrdia, že fajčenie vedie k vyššej miere neplodnosti a je jedno, či ste v úlohe aktívneho alebo pasívneho fajčiara. Fajčenie navyše poškodzuje ženské vaječníky a urýchľuje stratu vajíčok. Dokonca môže spôsobiť, že menopauza nastane o 1 až 4 roky skôr. Podľa vedcov fajčenie zvyšuje až dvakrát riziko potratu. Fajčiarkam hrozí predčasný pôrod a deti sa rodia s nízkou pôrodnou hmotnosťou, častejšie sa u nich vyskytuje aj syndróm náhleho úmrtia. U mužov zasa cigarety znižujú počet spermií a ich pohyblivosť. Stručne povedané, ak ste s fajčením ešte nesekol, urobte to hneď, ak chcete počať zdravé dieťa.

Obmedzte alkohol

Iste sú aj prípady, keď žena otehotnela po pár pohárikoch alkoholu. Hoci neexistuje mnoho informácií o vplyve alkoholu na počatie, vedci naznačujú, že zabijakom ženskej plodnosti môže byť práve alkohol. Pravidelná konzumácia alkoholu (viac ako dva poháre denne) môže znižovať plodnosť až o päťdesiat percent. Ak sa teda snažíte otehotnieť, obmedzte alkohol, ale pohárik vína si pokojne doprajte. Zase tu platí pravidlo: všetkého s mierou.

Kávu áno, ale nie príliš

Mnoho z nás si nedokáže ráno bez kávy vôbec predstaviť. A je to úplne v poriadku. Svojho ranného šálke kávy sa vzdať nemusíte. Ale ak patríte k “závislákom” na kofeínu, zbystrite. Častá konzumácia kávy a kofeínu, čo je viac ako 5 šálok alebo 500 mg kofeínu denne, znižuje šancu na počatie. Vyššia hladina kofeínu (200 až 300 mg za deň) počas tehotenstva navyše zvyšuje riziko potratu. Svoje obľúbené latté si ale môžete dávať ďalej. V čase, keď sa snažíte o dieťa alebo ste tehotná, by vaša konzumácia kávy nemala presiahnuť dve šálky za deň.

Jedzte zdravo

Problémy s počatím môžu mať ženy, ktoré sú obézni (kvôli vyššej produkcii estrogénu) alebo príliš chudé (telo neprodukuje dostatok estrogénu a ovulácie môže vymiznúť). Zmena stravy vám nezaručí rýchlejší otehotnenia, napriek tomu sa odporúča jesť zdravé a vyvážené jedlo. Snažíte Ak sa otehotnieť, vyhnite sa konzumácii niektorých druhov morských rýb, ktoré sú známe vysokým obsahom ortuti. Patrí medzi ne predovšetkým mečiar, žralok, šťuka, boleň, zubáč, kráľovská makrela či platýz. Okrem negatívneho vplyvu na reprodukčný cyklus je ortuť spájaná aj s vážnymi vrodenými vadami plodu.

Užívajte si a relaxujte

Bude to znieť ako klišé, ale nestresujte sa. Možno je čakanie na potomka dlhšie, než ste plánovali. Ale chce to kľud. Existuje stále viac dôkazov, že stres môže byť hlavnou príčinou neplodnosti. Ak sa vám nedarí uvoľniť sa, skúste jogu alebo ďalšie cvičenia na uvoľnenie tela a mysle. Robte obľúbenú činnosť a navštevujte svoje zamilovaná miesta. Neupínajte sa iba na plodenie detí. “Akonáhle ženy túžia po dieťati a nemôžu sa dieťaťa dočkať, emocionálne vyhorí. Zo sexu sa potom stáva drina, a to je zle,” varuje lekár. Skúste si užívať života a nestresovať sa. Príde to samo. Ako otehotnieť keď sa nedarí?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako otehotnieť keď sa nedarí? 9 dôvodov, prečo sa vám nedarí otehotnieť