Ako otehotnieť keď sa nedarí? 9 dôvodov, prečo sa vám nedarí otehotnieť

Snažíte sa, ale stále to nejde. Aké sú najčastejšie príčiny problémov s otehotnením?
S partnerom ste sa rozhodli, že prišiel ten správny čas. Prestala ste používať antikoncepciu, a aj keď to nijako nehrotíte, s pribúdajúcim časom vítate každú ďalšiu menštruáciu sa stupňujúci sa frustráciou. Príroda má o vašom správnom čase evidentne inú predstavu. V čom môže byť problém? Ako otehotnieť?

Stres

Predstava, že si vlastný neplodnosť spôsobujúca sama vlastnou hlavou, sa nepáči nikomu. Ale príklady z histórie dokazujú jej pravdivosť. Osobne poznám tri páry, ktoré z dôvodu neschopnosti splodiť vlastného potomka dieťa adoptovali. Stres z neustáleho snaženia a zlyhávania potom pominul a všetky tri mamy “zázračne” otehotneli.

Skúste sa vystríhať prehnané fixácia na každomesačné príchod menštruácie a pocitom nenávisti voči nej. Nájdite si nového koníčka alebo oprášte tie staré. Začnite robiť niečo, čo vás bude naozaj baviť, spôsobovať vám radosť a pritom po okraj naplní váš voľný čas.

Neprítomnosť ovulácie

Je veľmi často príčinou problémov u žien s nepravidelnými mesiačiky. Vaječníky v danú chvíľu proste neuvoľní vajíčko. Príčinou môže byť opäť stres, ale aj genetické predispozície či vrodené vady. Liečba je pomerne jednoduchá a účinná, spočíva v podaní liekov na podporu ovulácie.

Nepriechodnosť vajíčkovodov

Nepriechodnosť býva spôsobená zrasty po zápalových procesoch v dutine brušnej. Môžu to byť napríklad opakované zápaly v oblasti malej panvy, komplikovaná operácia slepého čreva a pod. Ďalšou možnou príčinou je endometrióza.

Nepriechodnosť vajíčkovodov sa zisťuje buď vstreknutím kontrastnej látky do maternice a röntgenovým snímaním jej priechodu vnútornými pohlavnými orgánmi, alebo endoskopicky (prístrojom s kamerou).

Nepriechodnosť vaječníkov vraj môže za problémy s otehotnením u 30 až 50% neplodných párov. Dá sa odstrániť laparoskopicky, teda operácií, alebo sa dá obísť umelým oplodnením.

Porucha imunity ženy

V posledných rokoch stúpa percento žien, u ktorých je porucha plodnosti spôsobená nesprávne riadenú imunitou.

Maternicové hrdlo každej ženy vylučuje tzv. Cervikálny hlien. V niektorých prípadoch je ale tento hlien “naprogramovaný” tak, aby nemilosrdne likvidoval partnerove spermie. Nedá sa tomu zas až toľko diviť. Spermie či následne zárodok sú z pohľadu imunity ženy cudzorodé a teda nepatričné. Bez “ochranných opatrení”, ktoré práve v týchto prípadoch chýba, nemajú v ženskom tele šancu.

Liečba prebieha nasadením príslušných liekov, niekoľkomesačným vysadením nechráneného pohlavného styku a prípadne i umelým oplodnením.

Množstvo a pohyblivosť partnerových spermií

Nepodliehajte dojmu, že chyba musí byť vždy na ženské strane. U mužov je za problémy s otehotnením najčastejšie zodpovedná tzv. Oligospermia čiže nízky počet spermií. Prípadne ich zlá pohyblivosť či abnormálny tvar.

Úprava životosprávy, vyradenie cigariet, vzdušné spodné prádlo, … to všetko sú metódy, ktoré síce môžu pomôcť, avšak pozitívny výsledok tehotenského testu nezaručí. Pri zotrvávajúcom zlom stave sa odporúča inseminácia – asistovaná metóda priameho zavedenie spermií do dutiny maternice v čase ovulácie ženy.Varikokéla
Medzi častú príčinu neplodnosti mužov patrí varikokéla. Je to ochorenie spôsobené rozšírenými žilami v oblasti jedného alebo oboch semenníkov, čo spôsobuje hromadenie krvi a spomaľovanie krvného obehu v miešku. V konečnom dôsledku to vedie až k impotencii. Našťastie pomoc nie je zložitá a operačné odstránenie varikokéla patrí k pomerne jednoduchým zákrokom.

Porucha imunity muža

Predtým sa lekári snažili autoimunitnú reakciu muža proti vlastným spermiám liečiť, dnes sa ju snaží skôr obísť. Niekedy stačí inseminácia, niekedy sa musí pristúpiť k umelému oplodneniu.

Endometrióza

Pri tomto ochorení sa tkanivo sliznice maternice objavuje na iných orgánoch, ako sú napríklad vaječníky. Jej výskyt ale nie je obmedzený len na oblasť malej panvy. Okrem srdca a sleziny sa môže nachádzať prakticky kdekoľvek.

Aj keď je tkanivo mimo maternicu, neustále reaguje na hormonálne zmeny a každý mesiac “krváca”. Krv však nemôže normálne odtekať a tak spôsobuje zápaly, zrasty a cysty, ktoré sú potom príčinou neplodnosti.

Ďalšie dôvody

Naša telesná schránka je zariadenie tak zložitá, že samozrejme môže dôjsť aj k ďalším poruchám, ktoré vo výsledku vedú k problémom s otehotnením. Môže to byť napríklad upchatie semenovodov u muža, vrodené poruchy maternice alebo poruchy krčka maternice u ženy, chromozomálne či hormonálne problémy u oboch z partnerov či neobjasnená neplodnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Veštby Baby Vangy pre rok 2020 predpovedajú Európe hrozné časy. Báť by sa mali aj najmocnejší muži sveta

Ako otehotnieť čo najrýchlejšie? Tu je 12 rád, niektoré vás možno prekvapia