Učiteľka urobila pokus, aby ukázala zmysel umývania rúk, výsledok vás šokuje

Ukážkový príklad je niekedy lepší ako slová – najmä pokiaľ ide o niečo, čo sa deťom vysvetľuje. Presne to sa Jaralee Metcalf, učiteľka z Idaho, rozhodla urobiť, aby svojim žiakom ukázala dôležitosť správneho umývania rúk. A teraz celý svet sleduje jej príklad!

My vo VeselejPande sme boli takí ohromení, aký jednoduchý a výstižný bol tento projekt, že sme sa nemohli zdržať toho, aby sme vám o tom povedali.

© Treddy Chen / unsplash   © depositphotos.com  

Na začiatku zimy, keď sa práve začala chrípková sezóna, Jaralee Metcalfová, špecialistka na behaviorálne vzdelávanie zo Základnej školy, zdieľala jej zúfalstvo z toho, že je vždy chorá. Aj keď šírenie baktérií v jej triede bolo nevyhnutné, chcela deťom ukázať, prečo si musia umyť ruky, aby zabili mikróby.

Zmysel experimentu

A Teacher Did an Experiment to Show the Power of Handwashing, and You Can’t Stay Unimpressed
© Jaralee Annice Metcalf / facebook  

Aby vysvetlila, ako sa baktérie šíria a prečo je dôležité si umývať ruky dobre a často, prišla Jaralee so svojimi študentmi s jednoduchou aktivitou v triede: požiadala niekoľko detí s rôznymi úrovňami čistoty rúk, aby sa dotkli 5 kusov bieleho chleba, ktoré boli súčasne odobraté z rovnakého bochníka. Potom vložili chlieb do jednotlivých plastových tašiek, aby sledovali, čo sa stane v priebehu jedného mesiaca.

Fázy projektu

A Teacher Did an Experiment to Show the Power of Handwashing, and You Can’t Stay Unimpressed
© Jaralee Annice Metcalf / facebook   © Jaralee Annice Metcalf / facebook   © Jaralee Annice Metcalf / facebook  

“Vzali sme čerstvý chlieb a dotkli sa ho.” – vysvetľuje Jaralee vo svojom príspevku na Facebooku, ktorý bol zdieľaný približne 70 000-krát.

Prvý krajec bol potretý na všetkých notebookoch v triede. Druhým bol kontrolný kus – nedotýkali sa ho, okamžite sa vložil do plastového vrecka a označil sa čerstvým a nedotknutým. Tretí kúsok chleba bol dotknutý celou triedou pomocou neumytých rúk. Pri diele č. 4 si celá trieda umyla ruky teplou vodou a mydlom a opäť sa dotkli chleba. A pokiaľ ide o chlieb č. 5, vyčistili si ruky dezinfekčným prostriedkom a potom sa ho dotkli.

Plátok otretý o notebooky

A Teacher Did an Experiment to Show the Power of Handwashing, and You Can’t Stay Unimpressed
© Jaralee Annice Metcalf / facebook  

O mesiac neskôr vyzerali plátky z notebookov horšie ako všetky ostatné vzorky. Ako vysvetľuje učiteľka, vo svojej škole dezinfikujú notebooky.

↓ Článok pokračuje na ďalšej strane ↓

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Priznanie nechtárky: TOP 10 hlášok jej zákazníčok

Veštby Baby Vangy pre rok 2020 predpovedajú Európe hrozné časy. Báť by sa mali aj najmocnejší muži sveta