Vedci objavili v Stredozemnom mori vraky lodí, ktoré by mohli prepísať históriu

A ship wreck in Gallipoli in Turkey

21.4.2020 (Webnoviny.sk) – Archeológovia našli vo východnom Stredozemnom mori staré vraky 12 lodí, z ktorých niektoré by podľa nich mohli prepísať históriu. Flotila helenistických, rímskych, skorých islamských a osmanských plavidiel z obdobia od tretieho storočia pred naším letopočtom až do 19. storočia nášho letopočtu sa nachádza dva kilometre pod vodou v oblasti Levantskej panvy.

Lode objavili tím z Enigma Shipwrecks Project (ESP) vedený britskými vedcami za pomoci špičkovej robotickej technológie ovládanej na diaľku.

“Je to skutočne prielom, jeden z najneuveriteľnejších objavov v Stredomorí,” opísal lode pre nedeľník The Observer riaditeľ Centre for East-West Maritime Exploration a archeológ z ESP Sean Kingsley.

Loď odhalila nepoznanú obchodnú cestu

Jedným z vrakov je osmanská obchodná loď zo 17. storočia, ktorá je podľa vedcov “absolútny kolos”.

Plavidlo bolo také veľké, že by sa na jeho palubu zmestili dve lode normálnej veľkosti. V jeho vnútri sa nachádzali stovky artefaktov 14 kultúr a civilizácií, okrem iného napríklad najskorší čínsky porcelán, ktorý kedy získali z vraku v Stredomorí, maľované krčahy z Talianska alebo čierne korenie z Indie.

Podľa ESP loď odhalila predtým nepoznanú námornú obchodnú cestu, ktorá smerovala z Číny do Perzie, Červeného mora a východného Stredozemného mora. Potopila sa pravdepodobne okolo roku 1630, keď sa plavila z Egypta do Istanbulu.

↓ Článok pokračuje na ďalšej strane ↓

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Festival Pohoda sa v roku 2020 neuskutoční, dôvodom je koronavírus

Priznanie nechtárky: TOP 10 hlášok jej zákazníčok